02/08/2014

TV Guide for week ending 12/05/12

BAM! Like that – MasterChef was back and The Biggest Loser Australia was on the way out. It’s a massive week ahead for Ch10, though it’s Ch7 & Ch9′s weeks with Australia’s Got Talent and The Voice Australia both flipping back to one show only. Who is running these networks?!

MOLK PICKS

  • Dancing With The Stars – Sun 6:30pm, Ch7
  • The Biggest Loser Australia – Sun 6:30pm, Ch10
  • The Block – Sun 6:30pm/Mon-Fri 7pm, Ch9
  • MasterChef (series return) – Sun 7:30pm/Mon-Fri 7pm, Ch10
  • 60 Minutes – Sun 7:35pm, Ch9
  • Touch – Sun 8:30pm, Ch10
  • The Mentalist – Sun 8:35pm, Ch9
  • Louis Theroux’s Wild Weekends (rpt) – Sun 10:10pm/Mon 8:30pm, ABC2
  • Star Wars: The Clone Wars – Mon-Fri 7pm, ABC3
  • Mythbusters – Mon 7:30pm, SBS one
  • The Voice Australia – Mon 7:30pm, Ch9
  • Australian Story – Mon 8pm, ABC1
  • Bondi Rescue – Mon 8:10pm, Ch10
  • Four Corners – Mon 8:30pm, ABC1
  • Revenge – Mon 8:35pm/Wed 8:30pm, Ch7
  • Media Watch – Mon 9:20pm, ABC1
  • Q&A – Mon 9:35pm, ABC1/ABC News 24 (AEST)
  • Pictures Of You (Noni Hazelhurst & Frank Woodley) – Mon 9:35pm, Ch7
  • Happy Endings – Mon 10:50pm, Ch7
  • The Biggest Loser Australia (season finale) – Tue 8pm, Ch10
  • Good Game – Tue 8:30pm, ABC2
  • The Office (US) – Tue 9pm, Eleven
  • Australia’s Got Talent – Wed 7:35pm, Ch7
  • Wild Life At The Zoo – Wed 8pm, ABC1
  • Celebrity Apprentice Australia – Wed/Thu 8:05pm, Ch9
  • Randling – Wed 8:30pm, ABC1
  • Offspring – Wed 8:35pm, Ch10
  • Laid – Wed 9pm, ABC1
  • Agony Aunts – Wed 9:30pm, ABC1
  • Seven Dwarves – Wed 9:30pm, ABC2
  • The Amazing Race – Wed 11:05pm, Ch7
  • Glee – Thu 8:10pm, Ch10
  • Silk – Thu 8:30pm, ABC1
  • The Marngrook Footy Show – Thu 8:30pm, ABC2
  • Planet America – Fri 5pm (AEST), ABC News 24
  • News Exchange – Fri 8pm (AEST), ABC News 24
  • QI – Fri 8pm, ABC1
  • Miss Fisher’s Murder Mysteries – Fri 8:30pm, ABC1
  • Before The Game – Sat 6:30pm MEL/ADL/PER, Ch10, Sun 12:30am BNE/SYD ONE
  • RocKwiz (rpt) – Sat 8:35pm, SBS one

BURIED TREASURE

  • Auction Room – Sun 6pm, ABC1
  • Suburgatory – Sun 8:30pm, GO!
  • Raising Hope – Mon 8pm, Eleven
  • Embarrassing Bodies – Mon 9:30pm, GEM
  • Arrested Development – Tue 10:45pm/Thu 9:30pm, ABC2
  • The League – Wed 1am, ONE
  • Young Doctors – Wed 7:30pm, GEM
  • Hardcore Pawn – Wed 8:30pm, 7mate
  • Lawrence Leung’s Choose Your Own Adventure (rpt) – Wed 11:35pm, ABC1
  • The Game Plan NRL – Thu 8:30pm, ONE
  • Snog, Marry, Avoid – Fri 8:30pm, Eleven

SECRET TV PLEASURES

  • The Project – Sun-Fri 6pm, Ch10
  • Compass – Sun 6:30pm, ABC1
  • Whoose Line Is It Anyway? – Mon 7:30pm, ONE
  • 30 Rock – Mon 11:35pm, Ch7
  • At The Movies – Wed 10pm, ABC1

AT YOUR OWN RISK

  • Grandstand – Mon-Thu 6:30pm, ABC News 24
  • Alcatraz – Mon 10:30pm, Ch9
  • Packed To The Rafters – Tue 8:35pm, Ch7
  • The Good Wife – Wed 9:10pm, Ch10
  • Catalyst – Thu 8pm, ABC1
  • Grey’s Anatomy – Thu 8:35pm, Ch7
  • The Footy Show AFL – Thu 9:30pm (MEL/ADL/PER), Ch9
  • Desperate Housewives – Thu 9:35pm, Ch7
  • Noel Feilding’s Luxury Comedy – Thu 10:30pm, ABC2
  • Better Homes and Gardens – Thu 7:30pm MEL/ADL/PER, Fri 7:30pm BNE/SYD, Ch7

LAST CHANCE(S)

  • The Biggest Loser – Sun 6:30pm; Mon-Thu 7pm, Ch10
  • Missing – Tue 9:35pm, Ch7

DO. NOT. BOTHER.

  • 2 Broke Girls – Tue 10pm, Ch9
  • The Footy Show NRL – Thu 9:30pm (BNE/SYD), Ch9
  • Australia’s Funniest Home Video Show – Sat 6:30pm, Ch9
  • Top Gear Australia – Sat 6:30pm, GO!

Speak Your Mind

*

%d bloggers like this: